Pergola Ne Demek?

13/12/18

Pergola Sistemleri


Pergola Ne Demek?

 

Pergola kelimesinin kökeni Latinceye dayanır. Latince’ de “saçak, balkon” anlamı taşır ve “Pergule” olarak kullanılır. Aynı zamanda İtalyanca’ da Pergola, “çardak, özellikle üstü sarmaşıkla kaplı koridor şeklindeki geçit” olarak kullanılmış ve dünyanın bütün dillerine İtalyancadan bu şekilde geçip evrensellik özelliğini kazanmıştır.  

 

Pergola sistemi ile yatay, bükümlü ve çatı şeklindeki açıklıklar tente ile kapatılabilmektedir. Günden güne daha hızlı gelişen teknoloji ile birlikte, çeşitli pergola sistemleri üretilmektedir. Yaz aylarında güneşten, kış aylarında ise yağmur, kar gibi doğa olaylarında yağmurluk görevi üstlenip sizleri korumaktadır. Cam ile etrafının kapatılmasıyla birlikte, sizlere kış aylarında soğuktan etkilenmeden doğayla iç içe kalma fırsatı sunar.  

 

Pergola Nerelerde Kullanılır?


Pergola bütün mevsimlerde bahçelerin ve balkonların kolay ve rahat bir şekilde kullanılmasına yarar ve bu alanlarda kullanılır. Uzun ömürlü olması sebebiyle kullanıcılarının genelde memnun olduğu pergola sistemi, balkonlara güzel bir görünüm kazandırır. Aynı şekilde bahçe için pergola sistemini tercih eden kişiler, yılın her ayı sıcaktan ve soğuktan etkilenmeden bahçede sorun yaşamadan zaman geçirebiliyorlar. Bütün dış mekanda rahatlıkla kullanılan bu sistem her yere uygulanabilir her yerde görülebilir.

 

Pergola Nasıl Yapılır?

 

Alüminyum ve ahşap malzemeden yapılabilen Pergolanın uzman kişilerce yapılması önemlidir. Pergola yapımı çok zahmetli, dikkat gerektiren ve önemli bir iştir. Pergolanızı hangi malzemeden inşa edeceğinize karar vermeden önce kesin olarak bir bütçe belirlemelisiniz. Pergolanızın malzemesi, onun tasarımına, büyüklüğüne ve ayırdığınız bütçeye göre değişebilmektedir. Pergola yapım sürecinde malzeme, inşaat sürecindeki gerekli aletler, planlama, zeminin hazırlanması gibi aşamalar bulunmaktadır. İşi bilirkişilerle çalışmak, bu aşamalarda sizler içinde kolaylık sağlayacaktır. Pergola yapılacak alanın, pergolaya göre tasarımlanması gerekmektedir. Tercih istek ve arzunuza göre istediğiniz alana göre sistem projelendirilir, üretilir ve monte edilir. Pergolanızın uzun ömürlü olması açısından kullanılacak malzemenin seçiminde hassas olmak gerekmektedir. Pergolada  mekanda oluşturulmak istenilen alana göre tasarım yapılabilmektedir.